måndag 20 maj 2024

Stort engagemang när aktivitetshandeldare deltog i Livskrafts inspirationsdagar

Under två halvdagar deltog så många som 135 aktivitetshandeldare från länet för att få inspiration och kompetensutveckling om kulturaktiviteter för äldre. - Det har varit ett fantastiskt gensvar och intresse. Det bådar verkligen gott för fortsatt utveckling av Livskraft eftersom det här är något som vi utvecklar tillsammans, säger Bobo Åkerros, kulturproducent Scenkonst Västernorrland.

Scen 3 på Teater Västernorrland var fylld till bristningsgränsen och det soliga energigivande majvädret utomhus avspeglade sig direkt när Lisette Boman drog igång sin workshop om Presence by Art som är en metod för kreativ mindfulness.

- Något händer när vi håller på med skapande och kreativitet – vi mår så bra. Alla har en kreativ förmåga och medfödda superkrafter för fokus, förundran, föreställningsförmåga och fantasi. Presence by Art är en metod som skapar närvaro och som frigör våra kreativa förmågor utan att vi behöver prestera något, säger Lisette Boman, konstnär, regissör och grundare av metoden.

Lisette inledde passet med en kort mindfulnessövning där andetaget fick fokus en stund, men ganska snart uppmanades deltagarna att delta mer aktivt. Att skriva sina namn i luften, peka på föremål i rummet och räkna till tre, där siffrorna en efter en ersattes av rörelser vilket visade sig vara mycket mer komplicerat än vad det verkade från början. Och övningarna möttes både med energi, entusiasm och en hel del skratt av deltagarna.

- Det är lätta övningar även för den som har ett handikapp och det gör inget om det blir fel. Det var mycket bra att få en djupare inblick i metoden, säger Maria Halvarsson, aktivitetshandledare på Solgården i Sollefteå.

Andra programpunkter var ett föredrag av docent Ingeborg Nilsson från Umeå universitet som under flera år forskat om äldre, deras vanor och ensamhet. Deltagarna fick också möta The Hebbe Sisters och Ulrika Hebbe som både underhöll och delade med sig av sina mångåriga erfarenheter att spela på äldreboenden.

- Det betyder mycket för oss att få möta de äldre och det är rörande att se hur deras leenden och rytmen i kroppen börjar röra sig. Om jag spelar ett snabbt stycke brukar alltid fingrar och fötter börja röra sig hos de äldre, säger konsertpianist Ulrika Hebbe och bjöd på Chopins klassiska Minutvalsen.

Vid dagens slut var det tydligt att alla önskar fler kulturaktiviteter på sina boenden och avdelningar.

- De äldre har varit helt lyriska efteråt och vi skulle kunna ta in hur mycket som helst, säger Pia Prytz från Träffpunkten Tuvan i Sollefteå.

Maria Lundin Stenström är samordnande aktivitetshandledare i Sundsvall kommun och ser ett behov av kompetensutveckling om hur kulturaktiviteter kan utvecklas och genomföras inom äldreomsorgen.

- Man får påfyllnad och blir inspirerad och framförallt blir man påmind om att det här är viktigt, faktiskt lika viktigt som mat och medicin, säger hon.