Sex personer på trappan till Sundsvalls Kulturskola Sex personer på trappan till Sundsvalls Kulturskola Sex personer på trappan till Sundsvalls Kulturskola

fredag 27 september 2024

Första steget mot att bygga en regional kulturskola

Länets sju kulturskolor har tillsammans sökt och beviljats pengar från Kulturrådet och Region Västernorrland för ett utvecklingsprojekt om att starta en regional kulturskola. Scenkonst Västernorrland är med som samverkanspart i projektet.

Två regionala kulturskolesamordnare har rekryterats till projektet med varsitt halvtidsuppdrag. Mikael Jäderlund är en av dem och har mångårig erfarenhet från olika kulturprojekt. Senast som projektledare för ett filmpedagogiskt projekt för kulturskolorna i Region Uppsala.

- Att dela på uppdraget så som man gjort nu i Västernorrland är smart. Då får vi ett ben i kulturskolorna och ett ben som direkt är kopplat till den regionala kulturen. Det kommer underlätta i utvecklingsarbetet, säger Mikael Jäderlund.

För det ”regionala benet” står Scenkonst Västernorrlands Lisa Stagnell Johansson som arbetar som regional samordnare för barn och unga.

- Det här kommer bli bra. När det gäller uppdraget att utveckla kultur för barn och unga är det i princip samma kontext och samma personer som är inblandade oavsett om vi pratar regional eller kommunal samordning. Här blir det viktigt att bygga på de strukturer som redan finns och identifiera var det finns luckor idag för att utveckla vår samverkan på ett effektivt sätt, säger Lisa Stagnell Johansson.

Fokus för det första projektåret kommer bland annat vara att kartlägga kulturskolornas behov av kompetensförsörjning, fortbildning samt ämnessamverkan och ämnesutveckling. För den regionala strukturen ska mötesplatser för barn och unga kartläggas, och den geografiska och ämnesmässiga fördelningen och spridningen utredas samt att man ska titta på samordningen av pedagogisk verksamhet.

- Som representant för kulturskolorna i länet kan jag säga är det här ett efterlängtat projekt som vi under många år försökt få till. Därför är vi extra glada över att vi nu är igång, säger Anderas Köhn, chef för Sundsvalls Kulturskola.

Bild: Vid upptaktsträffen för projektet att bygga en regional kulturskola var tre av länets kulturskolor representerade; Adam Falk, kulturkolechef i Ånge, Rasmus Grip, kulturskolechef i Örnsköldsvik och Andreas Köhn, kulturskolechef i Sundsvall tillsammans med Birgitta Ulming, kommunikationschef vid Scenkonst Västernorrland. På plats fanns också givetvis huvudpersonerna, de två regionala kulturskolesamordnarna Lisa Stagnell Johansson och Mikael Jäderlund.